jmłodszych lat. Po mleczakach będą stałe, a po tych już tylko sztuczne. Stomatolog to osoba, która nam w tym pomoże. Co najmniej raz w roku odwiedzajmy gabinet dentystyczny, aby sprawdzić stan naszego uzębienia. Zrobić przegląd, wyleczyć ewentualne ubytki czy po prostu zadbać o higienę i kosmetykę jamy ustnej w postaci czyszczenia, wybielania, piaskowania itp. To dentysta poradzi nam również czy konieczne będą korekty typu wizyta u ortodonty czy innych lekarzy specjalizujących się w uzębieniu. Pamiętajmy, że chore zęby mogą mieć wpływ również na cały organizm. Dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka i bieżące leczenie problemów, które mogą się pojawić. Poza tym piękne, zdrowe uzębienie, jest też naszą wizytówką. Kiedy rozmawiamy, uśmiechamy się i wielu innych sytuacjach, pokazujemy co mamy wewnątrz naszej buzi. Dajmy sobie więc ten komfort i dbajmy również o siebie i w tym kontekście.
Kiedy odczuwamy ból zęba wówczas jedyne
Kiedy odczuwamy ból zęba wówczas jedyne co nam pozostaje to znaleźć najbliższy gabinet dentystyczny i umówić się na szybką wizytę u lekarza specjalisty. Niestety mimo, iż tego rodzaju fachowiec często nie należy do naszych ulubionych to popularna metoda "gry na zwłokę" może w tym przypadku przynieść więcej szkody niż pożytku. Bolący ząb to bowiem już właściwie ostatni sygnał jaki wysyła nam nasz organizm do tego by podjąć specjalistyczne leczenie. Warto także mieć na uwadze to, iż im szybciej wykonana zostanie diagnostyka, tym większe szanse na to, że nie zdąży się rozwinąć żadna poważniejsza dolegliwość. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie bóle są zazwyczaj czymś co zwiastuje poważniejsze infekcje. Dobrze jest także chociażby spróbować jakiś działań, które sprawią, iż stomatolog będzie nam się dobrze kojarzył. Pomóc w tym może choćby przywoływanie pozytywnych wspomnień z tym związanych. Metoda ta ma na celu "oswojenie się" nieco z tą niewygodną sytuacją, która czeka nas w gabinecie. na sam koniec pamiętajmy, że dentysta nie chce nam zrobić żadnej krzywdy a wręcz przeciwnie. Jego jedynym celem jest tylko to, aby nam pomóc.
Badania wykazują że nawet lekarze z
Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.
Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.
Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.