szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szcz%C4%99kowo-twarzowa
Uśmiech to nasza wizytówka
Nasz uśmiech to nasza wizytówka, dlatego też wspaniale będzie, jeżeli postaramy się o to, by była ona piękna i przyciągała do nas innych ludzi. Wiadomym jest, że pierwsze wrażenie, jakie robimy na drugim człowieku, jest najważniejsze, toteż dzięki szczeremu i śnieżnobiałemu uśmiechowi będziemy mogli zjednać sobie serca wszystkich wokół. Warto jest się o to postarać i już dziś postanowić, że udamy się do gabinetu stomatologicznego w celu ustalenia z lekarzem, czy stan naszego uzębienia jest poprawny i czy przypadkiem nie trzeba go nieco podreperować. Naprawdę warto jest to zrobić zawczasu i cieszyć się tym, że możemy bez żadnych przeszkód uśmiechać się i robić dobre wrażenie.
Nasza droga do zdrowia może być różna. Bardzo często w latach dziecięcych nie jesteśmy nauczeni na przykład tego, żeby bezwzględnie zawsze myć po posiłku zęby. Odbić może się to na naszym dorosłym życiu, dlatego też warto jest pomyśleć o tym, co możemy zrobić już dziś, aby negatywne nawyki z lat przeszłych wyeliminować. Nie da się przecież ukryć, że nasze zęby wymagają stałej troski, a jej zaprzestanie może oznaczać pojawienie się rozmaitych chorób, których przecież nikt z nas nie chce posiadać. Z tego powodu już dziś postarajmy się o to, by nasz stomatolog był przez nas odwiedzany coraz częściej. Możemy nie tylko załatać dziury w naszym uzębieniu, ale także je wybielić czy na przykład wyrównać.
Błędy stomatologów
Czasami zastanawiamy się zapewne nad tym, czy stomatolog może popełnić błąd. Co dzieje się, kiedy takowe błędy są popełniane i jakie niesie to ze sobą skutki. Jak wyglądają błędy dentystów i czy można ich uniknąć? Jeżeli chodzi o uniknięcie takich błędów to oczywiście tak – zawsze jest to wynik jakiegoś błędy ludzkiego. Ewentualnie może być to wynik awarii sprzętu, który powinien być odpowiednio serwisowany i użytkowany. Jeśli tak nie jest to cóż – jest problem. Jeżeli stomatolog popełni błąd, to powinien go naprawić. Nie zawsze jest tak, że są to zmiany nieodwracalne, związane chociażby z koniecznością usunięcia zęba. Bywa, że jest to bardzo szybki zabieg i na przykład lekarz nie tak wybieli ząb. Odwrócenie takich zmian nie jest problemem i lekarz z pewnością będzie chciał naprawić swój błąd.
Błąd, który popełni lekarz skutkuje przede wszystkim nieprzyjemnościami zdrowotnymi. Oszpecenie przez dentystę jest tym bardziej dotkliwe bowiem jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wszystko to sprawia, że tak wiele osób co roku decyduje się na różnego rodzaju pozwy przeciwko lekarzom – nie ma tu wyjątku i stomatologom także. Prawa pacjenta są określone w wielu miejscach, ale jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to warto skonsultować się ze specjalistą. Taki specjalista to między innymi rzecznik praw pacjenta, którego rolą jest fachowe doradzenie i reprezentowanie nas przed różnego rodzaju podmiotami podczas spraw, które mają za zadanie wywalczenie naszych praw.