e próchnicy zębów. Endodoncja z kolei stanowi dziedzinę stomatologi zachowawczej, a jej przedmiotem zainteresowań jest leczenie kanałowe zębów. Lekarz dentysta bardzo często w swoim gabinecie stomatologicznym wykonuje zabiegi związane ze stomatologią zachowawczą oraz endodoncją. W skład usług oferowanych w ramach stomatologii zachowawczej przez gabinet dentystyczny wchodzą takie zabiegi, jak opracowanie i odbudowa ubytku zęba, odbudowa z użyciem włókna szklanego oraz leczenie odroczone. Usługi związane z endodoncją to po prostu leczenie kanałowe zęba, najczęściej przy użyciu endodoncji mikroskopowej. Ponadto do stomatologii zachowawczej można zaliczyć także wszelkie działania profilaktycznie świadczone przez dentystę, jak chociażby instruktaż higieny, wizyty kontrolne czy też usunięcie kamienia nazębnego.
Na czym polega stomatologia estetyczna
Jednymi z wielu usług, które są oferowane przez gabinet dentystyczny, są zabiegi związane ze stomatologią estetyczną. Stomatologia estetyczna ma na celu poprawę wyglądu uzębienia pacjenta za pomocą różnych środków oraz zabiegów stomatologicznych. Sama stomatologia estetyczna nie stanowi osobnego działu stomatologii, ponieważ wiele zabiegów wykonywanych w ramach innych specjalizacji także może mieć na celu poprawę wyglądu i stanu zębów. Jednym z najbardziej powszechnych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym, a mającym na celu względy czysto estetyczne, jest wybielanie zębów. Do zabiegów stomatologii estetycznej można zaliczyć także nakładanie licówek, wykonywanie koron czy też mostów i protez, jednak większość tych zabiegów poza celami estetycznymi pełni także funkcje prozdrowotne i ochronne. Zabiegi, które w swoim gabinecie wykonuje dentysta w ramach stomatologii estetycznej, mogą więc być bardzo różnorodne, poczynając od wybielania zębów, a kończąc na implantologii i protetyce.
Jakie są specjalności stomatologiczne
Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w wykonywaniu konkretnych zabiegów dentystycznych w ramach jednej lub kilku wybranych specjalności. Stomatologia jest bardzo szerokim działem medycy, nic więc dziwnego, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych. Osoba kształcąca się na lekarza dentystę w tracie studiów wybiera określone specjalizacje stomatologiczne, żeby móc później wykonywać w ich ramach dane zabiegi. Niektórzy dentyści specjalizują się typowo w ortodoncji lub protetyce, podczas gdy inni zajmują się głównie stomatologią estetyczną oraz stomatologią zachowawczą. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem infekcji wywołanych próchnicą zębów. Nierzadko dentysta w swoim gabinecie oferuje również usługi związane ze stomatologią dziecięcą, która stanowi odrębną specjalizację. W ramach stomatologii można wyróżnić aż dziewięć osobnych specjalizacji, między innymi chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą czy też stomatologię dziecięcą.
Wizyty kontrolne u dentysty
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej czasem bywa niewystarczające w utrzymaniu zębów w dobrym stanie, dlatego warto także chodzić do dentysty na wizyty kontrolne. Celem wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym jest sprawdzenie stanu naszego uzębienia przez specjalistę. Niemal każdy dentysta oferuje przeprowadzanie wizyt kontrolnych, zwłaszcza że im wcześniej wykryje się jakiekolwiek zmiany próchnicze, tym łatwiej będzie je wyleczyć. Nieleczona infekcja próchnicza może prowadzić do poważnych schorzeń, które trzeba leczyć endodontycznie, a w niektórych przypadkach konieczna jest ekstrakcja zęba. Na wizyty kontrolne do dentysty warto także udać się z dzieckiem, żeby sprawdzić czy zgryz prawidłowo się rozwija. Zaniedbywanie regularnych wizyt u dentysty może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, jak chociażby leczeniem kanałowym, które jest bardziej skomplikowanym oraz droższym zabiegiem niż zwykłe uzupełnienie ubytków. Poza codzienną higieną jamy ustnej dobrze jest więc też chodzić na regularne wizyty kontrolne do dentysty.